2018 AHSAA Playoff Brackets

November 1, 2018

AHSAA State Football Playoffs
First-Round Pairings
(All games Friday, Nov. 9 at 7 p.m., unless otherwise noted.)
CLASS 1A
Florala (5-5) at Lanett (8-1)
Isabella (7-3) at Marengo (9-1), Dixons Mills
Notasulga (4-6) at Georgiana (9-1)
Sweet Water ( 5-4) at Maplesville (8-1)

Millry (5-5) at Linden (9-0)
Billingsley (5-5) at Elba (7-2)
Francis Marion (5-4) at St Luke’s Episcopal (9-1), Mobile
Brantley (7-3) at Wadley (7-2)

Marion County (7-3) at Mars Hill Bible (9-1), Florence
Coosa Christian (7-3) at Donoho (8-2), Anniston
Phillips (4-6) at South Lamar (10-0), Millport
Winterboro (6-3) at R.A. Hubbard (8-2), Courtland

Talladega County Central (4-6) at Falkville (10-0)
Cherokee (4-6)  at Pickens County (6-4), Reform
Decatur Heritage (7-3) at Spring Garden (9-1)
Hubbertville (7-3) at Waterloo (8-2)

CLASS 2A
Daleville (5-4) at Reeltown (8-2)
New Brockton (6-4) at Leroy (7-3)
Vincent (3-7) at Abbeville (9-1)
Southern Choctaw (7-3) at Luverne (9-1)

Chickasaw (5-5) at Highland Home (9-1)
LaFayette (6-3) at Geneva County (6-4), Hartford
Goshen (4-6) at Cottage Hill Christian (9-1), Mobile
Ariton (7-3) at Thorsby (9-1)

Cleveland (5-5) at Fyffe (10-0)
Colbert County (7-3)  at Tarrant (5-4), Fultondale HS, Thursday
Cedar Bluff (7-3) at Ohatchee (9-0)
Winston County (6-4) at Red Bay (8-2)

Sulligent (3-7) at Addison (8-2)
North Sand Mountain (8-2) at Ranburne (8-2)
Sheffield (6-4) at Aliceville (8-2)
Westbrook Christian (7-3) at Collinsville (9-1)

CLASS 3A
Houston Academy (7-3) at Winfield (10-0)
Montgomery Academy (7-3) at Flomaton (7-3)
Oakman (5-5) at Pike County (8-2), Brundidge
Thomasville (8-2) at Beulah (8-2)

T.R. Miller (6-4) at Saint James (9-1), Montgomery
Lamar County (6-4) at Providence Christian (9-1), Dothan
Pike Road (6-4) at Mobile Christian (8-1)
Wicksburg (7-3) at Gordo (8-2)

Weaver (7-3) at Westminster Christian (9-0), Huntsville
Pisgah (4-6) at Midfield (8-1)
Clements (4-6) at Piedmont (8-2)
J.B. Pennington (5-5) at Susan Moore (8-2), Blountsville

Holly Pond (6-4) at Geraldine (8-2)
Lauderdale County (4-6) at Randolph County (9-1), Wedowee
Plainview (3-7) at Fultondale (8-1)
Saks (8-1) at Colbert Heights (6-4)

CLASS 4A
Alabama Christian (3-7) at Lincoln (7-3)
Sipsey Valley (5-5) at Hillcrest-Evergreen (6-4)
Talladega (5-5) at Headland (9-1)
Andalusia (6-4) at Montevallo (9-1)

Williamson (6-4) at American Christian (10-0), Tuscaloosa
Holtville (7-3) at Montgomery Catholic (7-3)
West Blocton (4-6) at UMS-Wright (9-0), Mobile
Trinity Presbyterian (4-6) at Handley (5-5), Roanoke

Oneonta (7-3) at Brooks (8-2), Killen 
DAR (7-3) at Northside (9-1), Samantha
Rogers (7-3) at Jacksonville (10-0)
Good Hope (9-1) at St. John Paul II Catholic (8-2), Huntsville, Discovery Middle School

Curry (5-5) at North Jackson (10-0), Stevenson
Central-Florence (5-5) at Hokes Bluff (9-1)
Randolph (7-3) at Fayette County (8-2), Fayette
Anniston (6-4) at Deshler (5-5), Tuscumbia 

CLASS 5A
Charles Henderson (3-6) at Ramsay (9-1), Birmingham, Lawson Field
Chilton County (4-6) at Jackson (7-3)
Fairfield (4-6) at Greenville (8-2)
Citronelle (6-4) at Bibb County (7-3), Centreville

Faith Academy (6-4) at Demopolis (8-2)
Pleasant Grove (8-2) at Beauregard (5-4)
Central-Tuscaloosa (4-6) at  Vigor (9-1), Prichard Memorial Stadium
Valley (5-5) at Briarwood Christian (8-2)

Alexandria (6-4) at Madison Academy (9-1)
Corner (6-4) at Central-Clay County (7-3)
Guntersville (3-7) at Etowah (10-0), Attalla
Center Point (5-5) at Russellville (9-1)

Sylacauga (7-3) at Jasper (9-1)
Brewer (8-2) at Southside-Gadsden (6-4) 
Dora (5-5) at Mortimer Jordan (9-1), Kimberly
Boaz (7-3) at East Limestone (8-2)

CLASS 6A
Eufaula (5-5) at Hueytown (8-2)
Stanhope Elmore (6-4) at Saraland (9-1)
Bessemer City (6-4) at Park Crossing (6-4), Montgomery, Cramton Bowl
St. Paul’s Episcopal (7-3) at Opelika (5-4)

Daphne (5-5) at Wetumpka (8-2)
Hillcrest-Tuscaloosa (5-5) at Sidney Lanier (4-6), Montgomery, Cramton Bowl, Thursday
Benjamin Russell (6-4) at Spanish Fort (9-1)
Carver-Montgomery (8-2) at McAdory (9-1), McCalla

Gardendale (5-5) at Fort Payne (6-4)
Athens (8-2) at Homewood (8-2)
Albertville (6-4) at Pinson Valley (8-1)
Minor (4-6) at Muscle Shoals (8-2)

Pelham (7-3) at Hartselle (10-0) 
Mae Jemison (4-6) at Clay-Chalkville (9-1)
Decatur (6-4) at Jackson-Olin (10-0), Birmingham
Oxford (8-2) at Hazel Green (6-4)

CLASS 7A
Lee-Montgomery (6-4) at Theodore (8-2)
Fairhope (7-3) at Auburn (9-1)
Davidson (6-4) at Central-Phenix City (10-0)
Prattville (7-3) at McGill-Toolen Catholic (8-2), Mobile

Bob Jones (6-4) at Hoover (7-3)
Mountain Brook (8-2) at Austin (7-3), Decatur, Austin Stadium
Hewitt-Trussville (7-3) at James Clemens (7-3), Madison Municipal Stadium
Florence (5-5) at Thompson (8-1), Alabaster