How the Top Ten Fared

September 11, 2017

All of the #1 teams won this week as region play began.  There were no top ten losses in 5A and 6A but in 4A former champions Handley and Madison Academy were both defeated again to drop their records to 0-2. In Class 3A the #3 and #4 teams both lost by big scores.

 

Class 7A

  1. Central Phenix (3-0) beat No. 8 Auburn 34-28
  2. Hoover (2-1) beat No. 9 Mountain Brook 31-21
  3. Thompson (2-0) beat Tuscaloosa County 63-22
  4. Hewitt Trussville (2-0) beat Gadsden City 38-24
  5. McGill Toolen (3-0) beat Murphy 21-14
  6. James Clemens (1-1) lost to Bob Jones 40-14
  7. Spain Park (3-0) beat Vestavia Hills 33-14
  8. Auburn (2-1) lost to No. 1 Central-Phenix City 34-28
  9. Mountain Brook (2-1) lost to No. 2 Hoover 31-21
  10. Baker(2-1) lost to Theodore 26-14

Class 6A

  1. Austin (3-0) defeated Decatur 49-0.
  2. Blount (3-0) beat Baldwin County 25-19
  3. Pinson Valley (3-0) defeated Minor 48-8
  4. Oxford (3-0) beat Brewer 42-7
  5. Ramsay (1-1) beat Shades Valley 22-14
  6. Opelika (2-1) beat Carver-Montgomery 17-3
  7. Wetumpka (3-0) beat Chelsea 44-22
  8. Spanish Fort (2-1) beat Gulf Shores 49-3
  9. Daphne (2-1) beat Saraland 26-20
  10. Jackson Olin (2-0) did not play

Class 5A

  1. Briarwood Christian (2-0) beat Moody 35-14
  2. St. Paul’s (3-0) beat Wilcox Central 44-0
  3. Alexandria (3-0) beat Arab 45-15
  4. Carroll Ozark (2-0) beat Charles Henderson 10-3
  5. Beauregard (0-1) did not play
  6. Wenonnah (2-0) beat Woodlawn 38-12 on Thursday
  7. Greenville (1-0) did not play
  8. Mae Jemison (3-0) beat East Limestone 35-0 on Thursday
  9. Pleasant Grove (2-0) beat Fairfield 33-32
  10. Central Clay (2-1) beat Valley 28-3

Class 4A

  1. UMS Wright (3-0) beat Escambia County 41-8
  2. Leeds (3-0) beat Elmore County 41-14
  3. Rogers (3-0) beat Danville 48-0

4 (tie). Andalusia (2-1) beat Monroe County 54-0

4 (tie). Fayette County (3-0) beat Good Hope 35-22

  1. Handley (0-2) lost to No. 8 Tallassee 21-13
  2. Hokes Bluff (2-0) beat Cherokee County 27-21

8 (tie). Madison Academy (0-2) lost to Sardis 18-17

8 (tie). Tallassee (3-0) beat No. 6 Handley 21-13

  1. Thomasville (3-0) beat W.S. Neal 36-19.

Class 3A

  1. Mobile Christian (2-0) beat Excel 27-0
  2. Piedmont (2-1) beat Glencoe 61-14
  3. Ohatchee (2-1) lost to No. 9 Randolph County 42-6
  4. Montevallo (1-1) lost to American Christian 51-6
  5. Gordo (1-1) did not play
  6. Oakman (2-0) beat Midfield 28-27
  7. Weaver (2-0) did not play
  8. Pike County (2-0) beat B.B. Comer 42-0
  9. Randolph(2-0) beat No. 3 Ohatchee 42-6
  10. T.R. Miller (2-0) beat Cottage Hill 40-34

Class 2A

  1. Fyffe (2-0) beat Asbury 62-0
  2. Lanett (3-0) beat Horseshoe Bend 50-6
  3. Leroy (2-0) beat Washington County 41-16
  4. Aliceville (1-1) beat Keith 36-14
  5. Elba (1-1) beat New Brockton 32-21
  6. LaFayette (2-1) beat Vincent 24-8
  7. Luverne (1-1) lost to St. Luke’s 57-12
  8. Tanner (2-1) beat West End-Walnut Grove 28-10
  9. Goshen (2-0) beat Calhoun 51-0
  10. G.W. Long (0-2) lost to Geneva County 34-7

Class 1A

  1. Maplesville (2-0) beat Notasulga 50-18
  2. Pickens County (2-0) beat Holy Spirit 26-6
  3. Brantley (2-0) beat Kinston 55-8
  4. Addison (3-0) beat Southeastern-Blount 62-0
  5. Sweet Water (1-1) beat A.L. Johnson 58-6
  6. Marengo  (2-0) beat Millry 36-15
  7. Linden (1-1) beat Fruitdale 53-0
  8. Gerogiana (3-0) beat Florala 52-20
  9. Cedar Bluff (0-2) lost to Sylvania 42-0
  10. Hackleburg (1-1) lost to Decatur Heritage 28-26