North South All Star Squads Announced

March 14, 2019

The North and South All Star squads have been announced for 60th All Star football game to be held July 18th at Cramton Bowl in Montgomery. The North won last year’s game 27-14. That cut the South’s all time lead to 30-27-2.

FOOTBALL: NORTH TEAM

FirstLastSchoolPos.Ht.Wt.
NoahAllisonJ. B. PenningtonQB6’0185
LakeSpurgeonBrooksQB6’2175
DevinBuckhalterRussellvilleRB6’1190
KennyCannonDecaturRB5’10170
TyetusSmith-LindseyOxfordRB5’7175
NoahTurbyfillBrooksRB5’9185
ChristianCollinsBoazRB/S6’1205
GarekHallMortimer JordanWR5’10170
BrandonHowardOneontaWR6’4195
BraydenLewisDARWR6’0165
BradenPyronMarion CountyWR6’4195
CadarriusThompsonFlorenceWR6’4185
HaydenRayAddisonC6’2250
CoreyBelcherMortimer JordanOG5’11250
DaltonGowersLincolnOG6’3252
ColbyMorrellBob JonesOL6’2290
KenDariusHicksMcAdoryOT6’6250
AndrewManushVestavia HillsOT6’3260
BrockYoungRanburneOT6’3270
KeondreSwoopesHartselleATH5’11175
TaverisHillOneontaDB6’2182
JalenLeeFlorenceDB6’1175
ChrisReidLee-HuntsvilleDB5’10170
RonnieWrightMortimer JordanDB6’2175
JadenKentOneontaDB6’4208
SeanAllisonWeaverLB/DE6’1230
RobBarrentineVestavia HillsLB/DE6’0200
KenionBenderMcAdoryLB/DE5’10215
CooperBishopVestavia HillsLB/DE6’0205
KobeCollierCenter PointLB/DE6’3220
XavierHopkinsSparkmanLB/DE5’11220
ColtonSmithMars Hill BibleLB/DE6’0210
RobertBaxterColbert CountyDL6’1270
JalenCarterMcAdoryDL5’11280
KevinPennAustinDL6’3305

North coaches: David McKinney, Winfield (head coach); Clint Smith, Jacksonville; Bryan Moore, Jasper; Scott Mansell, Hueytown; Al Smith, Gadsden City; Jeremy Sullivan, Boaz; Oscar Glasscock, Cullman; Cedric Brown, Southside-Selma (administrative)

FOOTBALL: SOUTH TEAM

FirstLastSchoolPos.Ht.Wt.
GrantThorntonEnterpriseQB6’1186
KyleWalkerVigorQB6’3195
JacquezAllenJeff DavisRB5’10186
DamelBellFairhopeRB5’10210
NakeldrickHallHighland HomeRB5’10205
BrysonPeavyAritonRB6’3200
KevinGreenLindenWR6’0173
ArtelHowellVigorWR5’9165
JalenMcCaryPrattvilleWR6’1185
IsaiahMcKissicBeaureguardWR6’3180
MaximusJonesSelmaOL6’3280
ToreyLoftinWetumpkaOL6’2315
KobeMcCoveryBlountOL6’3330
KatoMorganThomasvilleOL6’3330
WillReevesCharles HendersonOL6’4290
ChadStricklandSmiths StationOL6’5275
JordanValrieMurphyOL6’1300
JermaineBrownSt. Luke’sATH5’10165
KobiCrabbBenjamin RussellDB6’2170
ParkerDriggersBrantleyDB6’0185
CollinDuncanSaint JamesDB6’1195
JimmyPittsNotasulgaDB5’10150
EricWilliamsBlountDB6’3185
EricThomasVigorDE6’3245
ColtonAdamsWetumpkaLB6’0220
CalebDawsonGoshenLB6’2200
JaidynWilsonPike CountyLB6’1195
CortlinMartinBlountDE/DL6’2265
ZacharyBoernerPrattvilleDE/LB6’0205
ColtonHigginsTheodoreDE/LB6’1210
DavarylMoffettSmiths StationDE/LB6’0210
Jo’VarsvaSimsSelmaDL/DE6’3205
JeremyDeesHillcrest-EvergreenDL6’1250
JamarMasonDaphneDL6’0270
RickySamuelT.R. MillerDL6’3300
HenryBeckettHouston AcademyK/P6’1165
MatthewQuinnSpanish FortK/P5’11165

South coaches: Richard White, Dadeville (head coach); LT Yelding, B.C. Rain; Jack Hankins, Thomasville; Danny Raines, Headland; Roger McDonald, Carroll; Patrick Browning, Pike Road; Daniel Flowers, Southside-Selma; Mark Heaton, Gadsden City (administrative)